Okúzlia vás magický Anton Jasusch i osudové ženy / Korzár

Okúzlia vás magický Anton Jasusch i osudové ženy

Vydané 7. 7. 2015 o 0:00 Autor: Andrea B. Nitkulincová

Aktuálna ponuka výstav, na ktoré môžete počas prázdnin zobrať i návštevy spoza hraníc, je naozaj lákavá.

KOŠICE. Femme Fatale je názov výstavy v Múzeu Vojtecha Löfflera, ktorá predostiera obraz ženy v tvorbe východoslovenských výtvarných umelcov v rokoch 1900 až 2015.

„Koncepcia výstavy chce predstaviť rozmanité vnímanie témy, a to vo viacerých výtvarných druhoch – maľbe, kresbe, plastike i grafike. Výstavný súbor prináša výber z tvorby približne 60 autorov,“ naznačuje kurátor Peter Markovič.

V kontexte východoslovenského výtvarného umenia bola téma typická napríklad pre tvorbu Júliusa Jakobyho, Juraja Collinásyho, Elemíra Halásza-Hradila, Alexandra Eckerdta, Júliusa Hegyesyho, Jána Máthého, Františka Patočku, Jozefa Teodora Moussona, Editu Spannerovú, Matúša Lányiho, Vlastu Žákovú, Luciu Dovičákovú a pod. Výstava ich diel potrvá do 6. septembra.

Magický Jasusch

Najmä košickým výtvarným „fajnšmekrom“ ulahodí aktuálna výstava Magické kúzlo farby pripravená pri príležitosti 50. výročia úmrtia Antona Jasuscha. Do konca septembra ju nájdeme vo Východoslovenskom múzeu na Námestí Maratónu mieru 2.

Umelcova tvorba patrí medzi vrcholné výtvarné prejavy moderného umenia 20. storočia na Slovensku a je hodnotená ako významná súčasť slovenského výtvarného umenia, s vrcholom v medzivojnovom období, kde ho kunsthistorici radia k najvýznamnejším predstaviteľom košickej moderny či východoslovenskej avantgardy.

Vo svojej maľbe spájal prvky expresionizmu, impresionizmu a secesie, vytváral si vlastný expresívny spôsob podania svojich vízií.

Ľudská slabosť podľa Gumana

Východoslovenská galéria bude do konca augusta „hostiť“ výstavu tvorby Ľuba Gumana. Ambíciou výstavného projektu pod nie vábnym názvom De/Generácia je, aby sa na vystavené diela návštevníci pozerali ako na pokus o vizuálne stelesnenie celej škály ľudských slabostí.

Autor skrátka nastavuje pomyselné zrkadlo každému z nás. Gestá zdanlivo odpudzujúcich humanoidných bytostí, emočné kŕče, úškľabky či bolestné deformácie tváre možno chápať ako Gumanov dlhoročný výrazový program.

Ľubo Guman študoval na Strednej umelecko-priemyselnej škole a na UPJŠ v Košiciach, pričom vystavoval na vyše štyridsiatich samostatných a kolektívnych výstavách na Slovensku a v zahraničí.

Čítajte viac: http://kosice.korzar.sme.sk/c/7899535/okuzlia-vas-magicky-anton-jasusch-i-osudove-zeny.html#ixzz3kZgxquZM

Komentáre sú uzavreté.