Košické múzeá pripravili atraktívne výstavy / Korzár

Od starej krásy po nové umenie je názov výstavy, ktorá prináša prierez miestnou výtvarnou scénou od roku 1900 do roku 1950. Exoplanéty Jána Zoričáka vás zase vtiahnu do magického sveta nebeských záhrad a magických snov.

KOŠICE. Výstavy pripravili Múzeum Vojtecha Löfflera a Východoslovenské múzeum. Prvú si stihnete pozrieť do 15. marca, druhú až do 19. apríla.

Výstava u Löflera prezentuje tvorbu približne tridsiatich autorov tvoriacich v košickom prostredí v prvej polovici dvadsiateho storočia.

„Prezentovaný súbor dokladá viaceré vývojové tendencie košického maliarstva, a to predovšetkým jeho smerovanie k výtvarnej moderne i pretrvávanie konzervatívnejších realistických modelov svetelného maliarstva,“ naznačil kurátor Peter Markovič.

Košické umenie. Nájdete ho u Löfflera.

Svojský sklenený svet

Exoplanéty vo Východoslovenskom múzeu, ktorých autorom je Ján Zoričák, rozhodne nikoho nenechajú chladným. Autor prezentuje svoj sklenený svet, ktorý dýcha mágiou, vonia kozmom a srší vesmírnou energiou.

„Exoplanéty objavili vedci. Ja ich zreálňujem a sprístupňujem, alebo sa aspoň o to pokúšam. Predstavujem si krajiny na exoplanétach, rád sa po nich prechádzam vo svojom ateliéri. V skle sa mi odrážajú a vábia ma, aby som ich navštívil a ukázal ľuďom. Robím to rád a s pokorou človeka, ktorý je okúzlený priestorom a vesmírom. Vidím miesta, kde to žije, kde život má svojskú podobu,“ objasňuje výtvarník.

http://kosice.korzar.sme.sk/c/7660976/kosicke-muzea-pripravili-atraktivne-vystavy.html

Komentáre sú uzavreté.